Založ si blog

Voliť, či nevoliť. ? . . . Byť, či nebyť. ?

Iste si kladiete veľakrát túto otázku. Veď len týždeň chýba do parlamentných volieb a je na každom ako sa rozhodne. Ja som už dávnejšie rozhodnutý, idem voliť.! Lebo mi nie je jedno, kto bude „sedieť“ v NR SR, volím preto, aby som mal svojho zástupcu, ktorý rovnako zmýšľa ako ja. Dovolil som si urobiť tabuľku z priemeru preferencií za minuloročné a tohto ročné obdobie zo všetkých strán a hnutí, ktoré sa uchádzajú o Vašu priazeň. V tabuľke som použil všetky dostupné výsledky agentúr, ktoré ich počas 14 mesiacov publikovali.Median SK, Fokus, MVK, Gcore, AKO, Polis, všetko pri priemere 1062 respondentoch. Ako vieme každá agentúra robila prieskum pre nás neznámeho objednávateľa .Takže bolo niekoľko objednávok pre konkrétne strany, ale aj médiá ako RTVS, TA3 alebo Markíza. Aj tie som započítal do priemeru. Nepočítal som telefonické prieskumy. Toto všetko som prepočítal preto, lebo v médiách neboli tieto informácie zverejnené a možno by aj Vás zaujímali.

 

A tu je tabuľka:

Do parlamentu by sa dostali tieto strany:

01. Smer – SD        38,67 %   stabilne sa držal v rozmedzí od 34 – 42 %

02. # Sieť               10,42 %   preferencie kolísali od 6 – 14 %

03. SNS                  8,25 %    preferencie najvýraznejšie rástli od 6 – 10 %

04. Most – Híd         7,97 %    mali najvyrovnanejšie ukazovatele od 7 – 9 %

05. KDH                 7,48 %     klesajúca tendencia od 6 – 9 %

06. OĽaNO – Nova   6,51 %     nevyrovnanosť od 5 – 8 %

07. SaS                  5.09 %     lavírovali na hranici voliteľnosti od 4 – 6 %

Pod čiarou:

08. Sme rodina        3,93 %    ukazovatele pod hranicou vstupu do NR SR, od 2 – 5 %

09. SMK – MKP        3,84 %    hranicu voliteľnosti prekročila len 3 krát od 2 – 5 %

10. TIP                    3,07%     veľmi kolísavé výsledky od 1 – 4 %

Ostatné strany a hnutia sa nedostali nad hranicu návratnosti zloženej kaucie 17.000,- €

Táto tabuľka nie je smerodajná, lebo je to mnou vypočítaný priemer.

 

Teraz moje úvahy o povolebnom zostavovaní vlády.

O Smere – SD by sa dalo snáď najviac písať, ale nebudem, každý vie čo sa počas vlády urobilo a neurobilo.Pre Smer – SD by bolo úspechom, keby zostavovali vládu sami i keď to nahlas neprezentujú. Koalícia je možná len za predpokladu, že nájdu vhodného partnera. Veľký výber nemá. Terajšia opozícia podľa výsledkov volieb môže znovu vyskúšať „BU-BU-BU“, ktoré sa im už dvakrát podarilo zahrať. Prvýkrát za Mečiara a druhýkrát po víťazstve Smeru – SD. Ale to je podľa mňa už málo pravdepodobné. Takže Smer – SD bude hľadať jedného partnera a urobí aj kompromis, aby k tzv. „Zlepencu“ nedošlo. Hovorí sa, že nevstupuj do tej istej rieky dvakrát. To platí v prípade koalície Smer – SD s SNS. No v tomto prípade ide o priezračnejšiu rieku ako to bolo v rokoch 2006 – 2010.

# Sieť je pokračovateľom bývalej SDKÚ – DS, ktorá však už odchádza do politického zabudnutia. Odídenci z tejto strany na čele s KDH – ákom Radoslavom Procházkom, ktorý ťaží z Prezidentského volebného úspechu. Spojenie so Smer – SD neprichádza do úvahy.

Už spomínaná SNS sa očistila a obrodila. Ich  volebný program, ktorý pre Slovákov a občanov Slovenska je priateľnejší ako to bolo v období 2006 – 2010. V každom prípade dnešná SNS bude jazýčkom na váhach pri tvorení novej vlády. Záruka obrody SNS je samotný Andrej Danko.

Most – Híd sa sama dištancovala v osobe predsedu Bélu Bugára keď vyhlásil, že on si praje zostavenie vlády z pravice.

Pre predsedu KDH Jána Figela je všetko čo je červené neprípustné. Zabudol, že najviac komunistov – straníkov je práve v KDH. A ak naráža na Smer – SD, ten má farby oranžové.

O OĽaNO – Nova sa nedokážem zodpovedne vyjadriť. Tandem Matovič – Lipšic je samo o sebe veľavravný. Bez komentára.!

SaS stojí a padá (ako skoro všetky strany) na predsedovi Richadovi Sulíkovi. Ich „Byť, či nebyť“ je existenčné. Ak sa nedostanú do parlamentu skĺznu do zabudnutia.

Sme rodina –  Borisa Kollára ako prvá strana, ktorá má už pri zrode veľké problémy. Ako vznikli, tak skončia.

Strana SMK – MKP po dlhých šiestich rokoch by sa chcela dostať do parlamentu, ale je tu veľké „ALE“. V ich prípade neúspech Most – Hid by bol, ich úspechom. Hlasy môžu získať len odtiaľ. Čo pri stabilnosti preferencií Mostu – Híd je viac ako nepravdepodobné. Môj názor, neúspech.!

Pre mňa neznáma strana či hnutie TIP je nič. Neviem, nevidím, nepočujem.

Tak to by boli z mojej strany všetky názory. Možno som Vás inšpiroval… jedno by som Vám chcel zdôrazniť “ Byť či nebyť“ závisí od toho či pôjdete voliť alebo nie. Keď to nemá význam pre Vás osobne, urobte to aspoň pre svoje deti, vnukov, pravnukov. Možno od toho Vášho rozhodnutia a voľby závisí ich budúcnosť a budúcnosť Slovenska.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kam sa podela Slovač v meste Kolárovo. ?

27.01.2018

Po dlhšej odmlke som sa rozhodol, že napíšem o pomeroch v našom meste ohľadne kultúrneho vyžitia Slováka. Nedá mi, aby som nenačrel aj do tohto súdka. Začiatkom roka sme si pripomenuli 25. viac »

Quo vadis, Slovensko. ? !

07.03.2016

Trochu som si oddýchol...ale dnes po cca 46 hodinách plnej koncentrácie na voľby ( 5.3.od 03°°hod. - 7.3. do 01°°hod v kuse na nohách) a dianie okolo nich som sa po šiestich hodinách spánku, viac »

Slovák alebo dolnozemský Slovák alias Maďarón. ? Epilóg

09.01.2016

Na úvod môjho epilógu mi dovoľte ospravedlniť sa tím čitateľom, ktorých sa možno moje tri články dotkli nebodaj ich urazili. Nebol to môj zámer, pretože v každej časti som sa snažil rozvíjať viac »

sarmat

Rusi zverejnili nové videá svojich špičkových zbraní, pozrite si ich

19.07.2018 22:29

Futuristické zbrane, z ktorých niektoré sú už v službe, sú navrhnuté tak, aby poskytli Rusku silný odstrašujúci účinok proti akejkoľvek agresii.

Finland Trump Putin Summit

Čiernohorci odmietli slová Trumpa, že by boli schopní vyvolať svetovú vojnu

19.07.2018 21:57

"Čierna Hora je maličká krajina s veľmi silnými ľuďmi... Majú veľmi tvrdých ľudí. Môžu sa stať útočnými a - dobré ráno - máme tu tretiu svetovú vojnu," povedal Trump.

Ukrajina, vojaci

Rusko sa ospravedlnilo arménskemu Paniku za spôsobenú paniku

19.07.2018 21:27

Počas neohláseného cvičenia ruskí vojaci v dedine strieľali a prechádzali vojenskými vozidlami.

orbán, jad va-šem

Protestujúci bránili Orbánovi v ceste od pomníka holokaustu Jad va-šem

19.07.2018 21:13

Protestujúci niesli transparenty s nápisi "Nikdy viac!" a "Hanbi sa!" v maďarskom a hebrejskom jazyku.

Ján Červenák

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 19995x
Priemerná čítanosť článkov: 2856x

Autor blogu

Kategórie