Založ si blog

Kam sa podela Slovač v meste Kolárovo. ?

Po dlhšej odmlke som sa rozhodol, že napíšem o pomeroch v našom meste ohľadne kultúrneho vyžitia Slováka.

Nedá mi, aby som nenačrel aj do tohto súdka. Začiatkom roka sme si pripomenuli 25. výročie vzniku Slovenskej republiky. A to už môžeme hovoriť a písať, že sme čosi prežili. Prežili.? Povedal by som, že prežívali.! Vysvetlím. Slováci na južnom Slovensku, konkrétne v Kolárove sa utiahli do slimačej ulity (obrazne). Prečo.? Lebo už nedokážu viac poukazovať na ich zlú situáciu. Apatia, ktorá pramení z neustáleho ignorovania ich potrieb ako sa kultúrne vyžiť, tak sa radšej včlenia medzi väčšinu (aby sa akou takou formou kultúrne vyžili) a tak posilňujú aj tak už veľký vplyv SMK na dianie v meste, ktorá má skoro všetky nitky v rukách. Veď kto by už poriadal slovenské podujatia pre Slovákov, keď sa o ne nik nehlási, aj toto už koluje v meste. Aj to, len potichu.! Ale o tom som už písal v mojich prvých štyroch blogoch…„Slovák, dolnozemský Slovák alebo Maďarón“ I. – III. a Epilóg. Kým za jeden rok je v meste 20 – 25 kultúrnych podujatí dotovaných mestom v maďarskom jazyku, tak pre Slovákov ostáva jedno – dve za rok. To všetko podľa požadovaných a odovzdaných projektov. Aj to v jednom prípade cestujeme za kultúrou, buď do Komárna, Nových Zámkov, Nitry, Trnavy alebo Bratislavy a zaplatíme si drahé vstupenky, strávime štyri – päť hodín sledovaním programu a cestovaním.  Mestský úrad v Kolárove je taký šľachetný, že nám radšej poskytne autobus zadarmo, len aby nám sem nemuseli prizvať nejakých drahých interpretov. Asi je to menšia položka z mestskej kasy. Starší ľudia si dobre pamätajú dnes už „Retro“ divadelné predstavenia alebo vystúpenia známych interpretov slovenskej, ale aj českej populárnej hudby. Ta tam, sú tie časy.! Ale, čo pre mladých.? Diskotéky.? To je len pre pubertiakov, povedal mi nejeden z nich.! Potrebujú viac.No mesto sa správa, ako tie tri opice, nevidím, nehovorím, nepočujem.!!! Keď som bol oslovený Okresnou radou SNS v Komárne pred voľbami v 2015 – 2016, tak som veril, že sa niečo v tomto smere zmení. Stal sa opak, ako to už v politike chodí…kde nie sú páky, tam niet žiadna možnosť realizovať a uskutočňovať potreby občanov. Prešli dva roky stagnácie, až ma oslovili matičiari, konkrétne predseda Krajskej rady Matice slovenskej v Nitre. Slovo dalo slovo a bol som kooptovaný predsedom za zomrelého predsedu Miestneho odboru Matice slovenskej v Kolárove a zároveň aj za člena predsedníctva Krajskej rady. Bola to pre mňa nová výzva, s ktorou som sa musel čo najrýchlejšie popasovať. Miestny odbor Matice slovenskej v Kolárove, bol založený 26.10.1990 a po počiatočnom „Búme“ sa aj v povedomí občanov zviditeľnil natoľko, že v troch obciach dosiahol počet členov, viac ako 250. Dnes, keď po desaťročnej stagnácii, a jej obrodení, dosahuje počet, len 54 členov. No Matica slovenská, nie je len o členoch, ale hlavne o aktívnej činnosti danej stanovami Matice slovenskej.

Slovenská Matica je jednota milovníkov národa a života slovenského a jej cieľ:

v členoch slovenského národa mravnú a umnú vzdelanosť budiť, rozširovať

a utvrdzovať; slovenskú literatúru a krásne umenia pestovať a podporovať

a tým i hmotný dobrobyt slovenského národa napomáhať

a na jeho zveľaďovaní pracovať“

Stanovy Matice slovenskej z roku 1863 (§ 1)

Preto som zameral všetko svoje úsilie napĺňať tieto stanovy. Na rok 2018 sa skoncipovalo niekoľko projektov na realizáciu kultúrnych podujatí v našom meste. Projekty boli smerované na VÚC ako podpora kultúry a športu, ďalej na MsÚ v Kolárove na zapožičanie Kultúrneho domu a samozrejme na ústredie Matice slovenskej v Martine. Prvou lastovičkou ,by malo byť divadelné predstavenie folklórne ladeného súboru „Slovenský rebeli“, pôsobiaci pri Matičnom dome v Komárne, ktorí majú svoj scénický repertoár na rôzne ročné obdobia pod názvom „Na rováš“. Všetky tieto podujatia poriadané Miestnym odborom Matice slovenskej v Kolárove nesú názov ročných období „Kultúrna jar, leto, jeseň 2018 a zima 2019“. Nezabudlo sa ani na tých najmenších, pre nich pripravujeme ku dňu detí celodenný program na športové a zábavné vyžitie detí počas ich Medzinárodného dňa detí. Nie sú to veľké plány, no postačujú na to, aby sa prebudila slovenská verejnosť v Kolárove. Pre nich sa pripravujú divadelné predstavenia, Folklórne súbory. Pre mládež a deti je na Deň detí pripravený športový a zážitkový deň spojený so školeniami o zdravej výžive, spoločne s podnikateľmi. Ďalším významným podujatím je znovuobnovenie „Vatry zvrchovanosti“ s rôznymi kultúrnymi vystúpeniami z celého Slovenska. Toto všetko by sa nedalo uskutočniť, ak by Miestny odbor Matice slovenskej neoslovil podnikateľskú oblasť. Ich finančné príspevky napomôžu k pravidelnejším usporiadavaniam takýchto podujatí a zároveň ich zviditeľňovaniu formou letákov a médií.

Na záver by som chcel osloviť a vopred poďakovať tím, ktorí by mali záujem podporiť našu činnosť a prispieť na dobrú vec, aby na tento transparentný účet prispeli, tým dajú najavo svoju spolupatričnosť a hlavne to, že chápu neľahkú situáciu Slovákov na zmiešanom území Slovenskej republiky.

Je to novozaložený účet. IBAN – SK8709000000005140268415

Link:http://transparentneucty.sk/#/turnovers/5140268415

Z týchto finančných príspevkov by Miestny odbor Matice slovenskej v Kolárove dokázal dofinancovať prípadné nižšie finančné prostriedky za projekty, o ktoré požiadal.

Vopred ďakujeme za vašu podporu.

 

Kde nič nie je, tam ani čert neberie! Či?

15.10.2018

Voľby, voľby, voľby...štyri týždne pred voľbami, by znelo v každom normálnom meste. Kandidáti by sa predbiehali v sľuboch, takých, či onakých. No, čuduj sa svete, nie je tomu tak, žeby viac »

Quo vadis, Slovensko. ? !

07.03.2016

Trochu som si oddýchol...ale dnes po cca 46 hodinách plnej koncentrácie na voľby ( 5.3.od 03°°hod. - 7.3. do 01°°hod v kuse na nohách) a dianie okolo nich som sa po šiestich hodinách spánku, viac »

Voliť, či nevoliť. ? . . . Byť, či nebyť. ?

27.02.2016

Iste si kladiete veľakrát túto otázku. Veď len týždeň chýba do parlamentných volieb a je na každom ako sa rozhodne. Ja som už dávnejšie rozhodnutý, idem voliť.! Lebo mi nie je jedno, kto viac »

Ukrajina, Užhorod, protesty, kríza, demonštranti

V Zakarpatsku sa objavili protimaďarské bilbordy, Kyjev viní ruskú FSB

20.10.2018 21:01

Plagáty sa vraj lepili bez dohody s majiteľmi reklamných plôch.

Holandsko EÚ Kok expremiér úmrtie

Zomrel bývalý holandský premiér Wim Kok

20.10.2018 19:51

Po skončení politickej kariéry bol oficiálnym lobistom Európskej únie.

Rusko, stíhačky, F1

Na mieste pádu ruského vojenského lietadla našli dva fragmenty tela

20.10.2018 19:35

Záchranári a vyšetrovatelia našli na mieste pádu aj asi 50 úlomkov lietadla.

Karin Kneisslová

Kneisslová: Prípad Chášukdží je iba vrcholom hororu

20.10.2018 17:57

Tak závažný incident nemôže zostať bez dôsledkov, naznačila rakúska ministerka zahraničných vecí.

Ján Červenák

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 21826x
Priemerná čítanosť článkov: 2728x

Autor blogu

Kategórie