Založ si blog

Kam sa podela Slovač v meste Kolárovo. ?

Po dlhšej odmlke som sa rozhodol, že napíšem o pomeroch v našom meste ohľadne kultúrneho vyžitia Slováka.

Nedá mi, aby som nenačrel aj do tohto súdka. Začiatkom roka sme si pripomenuli 25. výročie vzniku Slovenskej republiky. A to už môžeme hovoriť a písať, že sme čosi prežili. Prežili.? Povedal by som, že prežívali.! Vysvetlím. Slováci na južnom Slovensku, konkrétne v Kolárove sa utiahli do slimačej ulity (obrazne). Prečo.? Lebo už nedokážu viac poukazovať na ich zlú situáciu. Apatia, ktorá pramení z neustáleho ignorovania ich potrieb ako sa kultúrne vyžiť, tak sa radšej včlenia medzi väčšinu (aby sa akou takou formou kultúrne vyžili) a tak posilňujú aj tak už veľký vplyv SMK na dianie v meste, ktorá má skoro všetky nitky v rukách. Veď kto by už poriadal slovenské podujatia pre Slovákov, keď sa o ne nik nehlási, aj toto už koluje v meste. Aj to, len potichu.! Ale o tom som už písal v mojich prvých štyroch blogoch…„Slovák, dolnozemský Slovák alebo Maďarón“ I. – III. a Epilóg. Kým za jeden rok je v meste 20 – 25 kultúrnych podujatí dotovaných mestom v maďarskom jazyku, tak pre Slovákov ostáva jedno – dve za rok. To všetko podľa požadovaných a odovzdaných projektov. Aj to v jednom prípade cestujeme za kultúrou, buď do Komárna, Nových Zámkov, Nitry, Trnavy alebo Bratislavy a zaplatíme si drahé vstupenky, strávime štyri – päť hodín sledovaním programu a cestovaním.  Mestský úrad v Kolárove je taký šľachetný, že nám radšej poskytne autobus zadarmo, len aby nám sem nemuseli prizvať nejakých drahých interpretov. Asi je to menšia položka z mestskej kasy. Starší ľudia si dobre pamätajú dnes už „Retro“ divadelné predstavenia alebo vystúpenia známych interpretov slovenskej, ale aj českej populárnej hudby. Ta tam, sú tie časy.! Ale, čo pre mladých.? Diskotéky.? To je len pre pubertiakov, povedal mi nejeden z nich.! Potrebujú viac.No mesto sa správa, ako tie tri opice, nevidím, nehovorím, nepočujem.!!! Keď som bol oslovený Okresnou radou SNS v Komárne pred voľbami v 2015 – 2016, tak som veril, že sa niečo v tomto smere zmení. Stal sa opak, ako to už v politike chodí…kde nie sú páky, tam niet žiadna možnosť realizovať a uskutočňovať potreby občanov. Prešli dva roky stagnácie, až ma oslovili matičiari, konkrétne predseda Krajskej rady Matice slovenskej v Nitre. Slovo dalo slovo a bol som kooptovaný predsedom za zomrelého predsedu Miestneho odboru Matice slovenskej v Kolárove a zároveň aj za člena predsedníctva Krajskej rady. Bola to pre mňa nová výzva, s ktorou som sa musel čo najrýchlejšie popasovať. Miestny odbor Matice slovenskej v Kolárove, bol založený 26.10.1990 a po počiatočnom „Búme“ sa aj v povedomí občanov zviditeľnil natoľko, že v troch obciach dosiahol počet členov, viac ako 250. Dnes, keď po desaťročnej stagnácii, a jej obrodení, dosahuje počet, len 54 členov. No Matica slovenská, nie je len o členoch, ale hlavne o aktívnej činnosti danej stanovami Matice slovenskej.

Slovenská Matica je jednota milovníkov národa a života slovenského a jej cieľ:

v členoch slovenského národa mravnú a umnú vzdelanosť budiť, rozširovať

a utvrdzovať; slovenskú literatúru a krásne umenia pestovať a podporovať

a tým i hmotný dobrobyt slovenského národa napomáhať

a na jeho zveľaďovaní pracovať“

Stanovy Matice slovenskej z roku 1863 (§ 1)

Preto som zameral všetko svoje úsilie napĺňať tieto stanovy. Na rok 2018 sa skoncipovalo niekoľko projektov na realizáciu kultúrnych podujatí v našom meste. Projekty boli smerované na VÚC ako podpora kultúry a športu, ďalej na MsÚ v Kolárove na zapožičanie Kultúrneho domu a samozrejme na ústredie Matice slovenskej v Martine. Prvou lastovičkou ,by malo byť divadelné predstavenie folklórne ladeného súboru „Slovenský rebeli“, pôsobiaci pri Matičnom dome v Komárne, ktorí majú svoj scénický repertoár na rôzne ročné obdobia pod názvom „Na rováš“. Všetky tieto podujatia poriadané Miestnym odborom Matice slovenskej v Kolárove nesú názov ročných období „Kultúrna jar, leto, jeseň 2018 a zima 2019“. Nezabudlo sa ani na tých najmenších, pre nich pripravujeme ku dňu detí celodenný program na športové a zábavné vyžitie detí počas ich Medzinárodného dňa detí. Nie sú to veľké plány, no postačujú na to, aby sa prebudila slovenská verejnosť v Kolárove. Pre nich sa pripravujú divadelné predstavenia, Folklórne súbory. Pre mládež a deti je na Deň detí pripravený športový a zážitkový deň spojený so školeniami o zdravej výžive, spoločne s podnikateľmi. Ďalším významným podujatím je znovuobnovenie „Vatry zvrchovanosti“ s rôznymi kultúrnymi vystúpeniami z celého Slovenska.

 

„Najväčší Slovák“ komu to slúži. ?

02.01.2019

Neviem z koho múdrej hlavy toto vzišlo, ale mám pocit, že niektorí Slováci asi nemajú iné starosti, ako hlasovať na pochybne pripravenú anketu "Najväčší Slovák". Nikto nikdy neurčí, kto viac »

V Kolárove nič nového pod Slnkom. !

09.12.2018

Je mesiac po Komunálnych voľbách 2018 a čo sa pred, počas a po voľbách odohralo v Kolárove sa nevymyká celoštátnemu priemeru. S tým rozdielom, že "Vojna volov" na sociálnych sieťach bola viac »

Kde nič nie je, tam ani čert neberie! Či?

15.10.2018

Voľby, voľby, voľby...štyri týždne pred voľbami, by znelo v každom normálnom meste. Kandidáti by sa predbiehali v sľuboch, takých, či onakých. No, čuduj sa svete, nie je tomu tak, žeby viac »

Francúzsko rok nový vesty žlté protesty prvé účasť nízk

'Žlté vesty' idú kandidovať do Európskeho parlamentu

23.01.2019 23:23

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že hnutie by mohlo získať približne 13 percent hlasov.

USA únia stav prejav výročný Kongres Trump oznámenie

Shutdown trvá už 33 dní: Trumpov prejav v Kongrese len ak bude funkčná vláda

23.01.2019 22:52

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odložila prejav prezidenta o stave únie.

znásilnenie, týranie, týraná žena, útok, plač, zúfalstvo, samovražda

Mladý Bulhar dostal za znásilnenie Nemky (13) mierny trest

23.01.2019 21:04

Ďalší 15-ročný chlapec dostal 15 mesiacov väzenia podmienečne za napomáhanie pri znásilnení.

Keňa, teroristický útok, Nairobi, hotel

Počet obetí teroristických útokov bol vlani od roku 2009 najnižší

23.01.2019 20:25

V súčasnosti je za najnebezpečnejšiu krajinu považovaný Afganistan.

Ján Červenák

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 26647x
Priemerná čítanosť článkov: 2665x

Autor blogu

Kategórie