Založ si blog

Kam sa podela Slovač v meste Kolárovo. ?

Po dlhšej odmlke som sa rozhodol, že napíšem o pomeroch v našom meste ohľadne kultúrneho vyžitia Slováka.

Nedá mi, aby som nenačrel aj do tohto súdka. Začiatkom roka sme si pripomenuli 25. výročie vzniku Slovenskej republiky. A to už môžeme hovoriť a písať, že sme čosi prežili. Prežili.? Povedal by som, že prežívali.! Vysvetlím. Slováci na južnom Slovensku, konkrétne v Kolárove sa utiahli do slimačej ulity (obrazne). Prečo.? Lebo už nedokážu viac poukazovať na ich zlú situáciu. Apatia, ktorá pramení z neustáleho ignorovania ich potrieb ako sa kultúrne vyžiť, tak sa radšej včlenia medzi väčšinu (aby sa akou takou formou kultúrne vyžili) a tak posilňujú aj tak už veľký vplyv SMK na dianie v meste, ktorá má skoro všetky nitky v rukách. Veď kto poriadal slovenské podujatia pre Slovákov, keď sa o ne nik nehlási. Aj to, len potichu.! Ale o tom som už písal v mojich prvých štyroch blogoch…„Slovák, dolnozemský Slovák alebo Maďarón“ I. – III. a Epilóg. Kým za jeden rok je v meste 20 – 25 kultúrnych podujatí dotovaných mestom v maďarskom jazyku, tak pre Slovákov ostáva jedno – dve za rok. To všetko podľa požadovaných a odovzdaných projektov. Aj to v jednom prípade cestujeme za kultúrou, buď do Komárna, Nových Zámkov, Nitry, Trnavy alebo Bratislavy a zaplatíme si drahé vstupenky, strávime štyri – päť hodín sledovaním programu a cestovaním.  Mestský úrad v Kolárove je taký šľachetný, že nám radšej poskytne autobus zadarmo, len aby nám sem nemuseli prizvať nejakých drahých interpretov. Asi je to menšia položka z mestskej kasy. Starší ľudia si dobre pamätajú dnes už „Retro“ divadelné predstavenia alebo vystúpenia známych interpretov slovenskej, ale aj českej populárnej hudby. Ta tam, sú tie časy.! Ale, čo pre mladých.? Diskotéky.? To je len pre pubertiakov, povedal mi nejeden z nich.! Potrebujú viac.No mesto sa správa, ako tie tri opice, nevidím, nehovorím, nepočujem.!!! Keď som bol oslovený Okresnou radou SNS v Komárne pred voľbami v 2015 – 2016, tak som veril, že sa niečo v tomto smere zmení. Stal sa opak, ako to už v politike chodí…kde nie sú páky, tam niet žiadna možnosť realizovať a uskutočňovať potreby občanov. Prešli dva roky stagnácie, až ma oslovili matičiari, konkrétne predseda Krajskej rady Matice slovenskej v Nitre. Slovo dalo slovo a bol som kooptovaný predsedom za zomrelého predsedu Miestneho odboru Matice slovenskej v Kolárove a zároveň aj za člena predsedníctva Krajskej rady. Bola to pre mňa nová výzva, s ktorou som sa musel čo najrýchlejšie popasovať. Miestny odbor Matice slovenskej v Kolárove, bol založený 26.10.1990 a po počiatočnom „Búme“ sa aj v povedomí občanov zviditeľnil natoľko, že v troch obciach dosiahol počet členov, viac ako 250. Dnes, keď po desaťročnej stagnácii, a jej obrodení, dosahuje počet, len 54 členov. No Matica slovenská, nie je len o členoch, ale hlavne o aktívnej činnosti danej stanovami Matice slovenskej.

Slovenská Matica je jednota milovníkov národa a života slovenského a jej cieľ:

v členoch slovenského národa mravnú a umnú vzdelanosť budiť, rozširovať

a utvrdzovať; slovenskú literatúru a krásne umenia pestovať a podporovať

a tým i hmotný dobrobyt slovenského národa napomáhať

a na jeho zveľaďovaní pracovať“

Stanovy Matice slovenskej z roku 1863 (§ 1)

Preto som zameral všetko svoje úsilie napĺňať tieto stanovy. Na rok 2018 sa skoncipovalo niekoľko projektov na realizáciu kultúrnych podujatí v našom meste. Projekty boli smerované na VÚC ako podpora kultúry a športu, ďalej na MsÚ v Kolárove na zapožičanie Kultúrneho domu a samozrejme na ústredie Matice slovenskej v Martine. Nie sú to veľké plány, no postačujú na to, aby sa prebudila slovenská verejnosť v Kolárove. Pre nich sa pripravujú divadelné predstavenia, Folklórne súbory. Pre mládež a deti je na Deň detí pripravený športový a zážitkový deň spojený so školeniami o zdravej výžive, spoločne s podnikateľmi. Ďalším významným podujatím je znovuobnovenie „Vatry zvrchovanosti“ s rôznymi kultúrnymi vystúpeniami z celého Slovenska. Toto všetko by sa nedalo uskutočniť, ak by Miestny odbor Matice slovenskej neoslovil podnikateľskú oblasť. Ich finančné príspevky napomôžu k pravidelnejším usporiadavaniam takýchto podujatí a zároveň ich zviditeľňovaniu formou letákov a médií.

Na záver by som chcel osloviť a vopred poďakovať tím, ktorí by mali záujem podporiť našu činnosť a prispieť na dobrú vec, aby na tento transparentný účet prispeli, tým dajú najavo svoju spolupatričnosť a hlavne to, že chápu neľahkú situáciu Slovákov na zmiešanom území Slovenskej republiky.

Je to novozaložený účet. IBAN – SK8709000000005140268415

Link:http://transparentneucty.sk/#/turnovers/5140268415

Z týchto finančných príspevkov by Miestny odbor Matice slovenskej v Kolárove dokázal dofinancovať prípadné nižšie finančné prostriedky za projekty, o ktoré požiadal.

Vopred ďakujeme za vašu podporu.

 

Quo vadis, Slovensko. ? !

07.03.2016

Trochu som si oddýchol...ale dnes po cca 46 hodinách plnej koncentrácie na voľby ( 5.3.od 03°°hod. - 7.3. do 01°°hod v kuse na nohách) a dianie okolo nich som sa po šiestich hodinách spánku, viac »

Voliť, či nevoliť. ? . . . Byť, či nebyť. ?

27.02.2016

Iste si kladiete veľakrát túto otázku. Veď len týždeň chýba do parlamentných volieb a je na každom ako sa rozhodne. Ja som už dávnejšie rozhodnutý, idem voliť.! Lebo mi nie je jedno, kto viac »

Slovák alebo dolnozemský Slovák alias Maďarón. ? Epilóg

09.01.2016

Na úvod môjho epilógu mi dovoľte ospravedlniť sa tím čitateľom, ktorých sa možno moje tri články dotkli nebodaj ich urazili. Nebol to môj zámer, pretože v každej časti som sa snažil rozvíjať viac »

peniaze

Agentúra Fitch zlepšila rating Grécka o jeden stupeň

17.02.2018 23:58

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings zlepšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Grécka o jeden stupeň na úroveň B.

Nemecko, polícia

Polícia v Nemecku rozohnala neonacistickú demonštráciu v Drážďanoch

17.02.2018 21:40

Nemecká polícia rozohnala v sobotu neonacistickú demonštráciu, ktorá sa konala v saskej metropole Drážďany. Na akcii sa podľa zúčastnilo zhruba 200 ľudí.

Británia UKIP zjazd Bolton nedôvera vyslovenie

Ďalšia zmena lídra. Predsedu UKIP Boltona odvolali

17.02.2018 19:38

Členovia Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva vyslovili v sobotu na svojom mimoriadnom zjazde v Birminghame nedôveru jej predsedovi Henrymu Boltonovi.

pápež František

Pápež obnovil činnosť komisie na ochranu maloletých

17.02.2018 19:05

Pápež František v sobotu obnovil činnosť tzv. Pápežskej komisie na ochranu maloletých, ktorej úlohou je radiť mu pri dodržiavaní záväzkov ochrany detí.

Ján Červenák

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 18171x
Priemerná čítanosť článkov: 2596x

Autor blogu

Kategórie